Dümbüllü Kukla Atölyesi | Liderler Okulu Genel Merkezi

Dümbüllü Kukla Atölyesi


handmuppet

Atölyenin Amacı: Geçmişten günümüze çocukların vazgeçemediği ilgi alanlarından bir tanesini de kuklalar oluşturmaktadır. Kuklalar üzerinde yapılan incelemeler kuklaların yalnız çocukları eğlendiren basit bir eğlence aracı olmadığını, eğlendirirken eğittiğini, yetişkinlerin de kuklalara ilgi duyduklarını, toplulukların duygu ve düşüncelerini dile getirdiği ve çağın sanat anlayışının, kültürel yapısını yansıttığını göstermektedir. Dümbüllü Kukla Atölyesi’nde de öğrencilerin kendi yapacağı kuklalarla psikomotor gelişimlerini ve drama, senaryo, dekor, kısa film alanlarında kendilerini ortaya koymaları hedeflenmektedir.

Atölye Çalışmasının İçeriği: Atölyede teknik çizim, çizimi malzemeye aktarma, kesim ve oyma, boyama, mekanizma ve oynatma eğitimleri verilmektedir. Kukla izlemek kadar, kuklayı canlandırmanın ayrıntılarının öğretileceği çalışmalar kukla gösterileri ile tamamlanmaktadır.

Atölye kapsamında parmak kuklalardan, Karagöz Hacivat’a, Muppet tipi el kuklalarından profesyonel ipli kuklalara ve hatta dev boy maskot kuklalara kadar bir çok çeşitte kukla atölyeleri gerçekleştirilir.


X